Książkowe źródła inspiracji

Autor: Fifers
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
13 marca 2011

"Aleja Potępienia" Rogera Żelaznego

"Pięć tysięcy kilometrów radioaktywnej pustyni, smagane huraganowymi wiatrami i ognistymi burzami królestwo mutantów i potworów - śmierć dla wszystkich, którzy odważą się tam zapuścić.

Czart Tanner: ostatni z motocyklowych Aniołów, jeden z niewielu, którzy przeżyli Wielki Atak, co zniszczył niemal całą Amerykę. Jedyny śmiałek w Kalifornii, który ma szansę przedostać się Aleją Potępienia do Bostonu, z transportem leku, którego to ogarnięte zarazą miasto potrzebuje, aby przeżyć..."

"Doktor Bluthgeld" Phillipa K. Dicka

"Wśród ruin zniszczonego przez wojnę atomową świata żyją inteligentne szczury, mówiące psy i ludzie, którzy mozolnie wracają do normalnego życia. W małym kalifornijskim miasteczku ukrywa się pod przybranym nazwiskiem szalony fizyk Bruno Bluthgeld, sprawca wszystkich tych nieszczęść. I jest ktoś jeszcze - obdarzony nadprzyrodzonymi umiejętnościami mutant, który czeka na dogodną chwilę, by przejąć rząd dusz."

"Kantyk dla Leibowitza" Waltera M. Millera, Jr.

"Przeminęły wieki od kiedy ognie atomowej zagłady przetoczyły się przez świat. Nieliczni pozostali przy życiu ludzie, wyniszczani przez radioaktywny opad, dziesiątkowani przez zarazy i szaleństwo, zwracają się przeciwko tym, których obwiniają o swój upadek - uczonym i technikom.

Po latach jedynie mnisi z zakonu świętego Leibowitza pieczołowicie gromadzą okruchy dawnej wiedzy, przechowując je w swoim ukrytym na pustyni klasztorze dla powoli odradzającej się z popiołów ludzkości. Ale i oni, obserwowani przez nieśmiertelnego wędrowca, stają się bezradnymi świadkami ponownego starcia światła i mroku, życia i śmierci, pogrążonych w odwiecznym konflikcie."

"Dzikokonna i św. Leibowitz" Waltera M. Millera, Jr.

"Po blisko czterdziestu latach Walter M. Miller, Jr. napisał kontynuację książki "Kantyk dla Leibowitza", jednej z największych i najbardziej znanych pozycji science fiction. "Świety Leibowitz i dzikokonna" to powrót do świata walczącego z przerażającym dziedzictwem ciemności, do świata pełnego napięć między miłością i przemocą, walki dobra ze złem - bohater powieści wyrusza w pełną przygód i odkryć podróż, wypełniając los, jaki został mu przeznaczony. "

"Apokalipsa według Pana Jana" Roberta J. Szmidta

"Kontynuacja opowiadania „Ognie w ruinach”. Wrocław trzy lata po wyniszczającej wojnie nuklearnej. Kilka tygodni po śmierci pierwszych emisariuszy do miasta rządzonego żelazną ręką Burmistrza Sobieszczuka wyruszają pancerne kolumny z Bastionu.

Tym razem jednak na Rynku, w cieniu ruin Ratusza, doborowe oddziały żołnierzy stają przed tłumem chorych, wynędzniałych ofiar atomowej pożogi. Rozpoczyna się podstępna gra, której stawką będzie władza albo śmierć dla przywódców jednej ze stron. Ale ta rozgrywka to dopiero początek szalonego planu odtworzenia potężnego państwa na zgliszczach Europy. Utopia realizowana przez pozbawionego skrupułów człowieka staje się jednak rzczywistością. Krok po kroku dowodzone przez Pana Jana oddziały rozszerzają granice najpotężniejszego miasta-państwa. Nadrzędnym celem Burmistrza jest podbicie wszystkich ziem: od Bałtyku po zamieniony w szklaną pustynię Śląsk. Na drodze do realizacji ambitnego planu stanie mu odradzająca się, niezależna Wielkopolska, ale także inny, kto wie czy nie groźniejszy, przeciwnik..."

"Świt 2250" Andre Norton

"Jego akcja toczy się kilkaset lat po wojnie atomowej, a bohaterem jest młody chłopak, mutant o zapędach reformatorskich, który – nie znajdując zrozumienia wśród swoich najbliższych – wyrusza na niebezpieczną wędrówkę przez opustoszałe tereny dawnych Stanów Zjednoczonych."

"Deus Irae" Dicka i Żelaznego

"Deus Irae”, wizjonerska powieść pełna humoru. Po tym, jak nuklearna zagłada zniszczyła wszystko, co dotąd znała ludzkość - nawet jej wiarę w miłosiernego Boga - nastąpiła era nowej religii opartej na strachu i śmerci, era kultu Boga Gniewu, Deus Irae. Oto czasy, w których rozpoczyna się opowieść.

Dwaj mężczyźni – pozbawiony kończyn artysta oraz młody chrześcijanin – wyruszają wbrew swej woli na żmudną pielgrzymkę, wędrując przez fantastyczne tereny w poszukiwaniu tajemniczego boga. Na każdym kroku czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa, dziwne istoty – rezultat niszczącej wojny: gadające jaszczury, roboty spragnione ludzkiej energii, nieobliczalna maszyna, która zamienia rowery w bezużyteczne zabawki."
 
"Świat przyszłości po zagładzie nuklearnej - cywilizacja cofnęła się o całe wieki. Spory znów rozwiązywane są przez starcie w Kręgu Walki - gdzie każdy może dowieść swojej racji pokonując przeciwnika w uczciwym boju. Nie wszystko jest jednak takie, jakie się wydaje..."

"Dziki brzeg" K. M. Robinsona

"W tej książce, napisanej przez jednego z najciekawszych pisarzy amerykańskich SF, siedemnastoletni Henry pragnie, aby Ameryka była znów wielka jak niegdyś, zanim przed sześćdziesięciu laty wybuchły bomby. Dla mieszkańców doliny Onofre w Kalifornii wystarczającym wyzwaniem było samo przetrwanie. Pewnego dnia życzenie chłopca spełniło się za sprawą dwóch ludzi, będących członkami amerykańskiego ruchu oporu."

"Ja, Gelerth" Władysława Pasikowskiego

"Akcja książki toczy się po trzeciej wojnie światowej. Wojnę przeżywa zaledwie garstka ludzi. Podzieleni są na kilka kategorii: żołnierze okrągłego stołu, zwykli żołnierze i cywile. Są jeszcze teutonowie. Nikt nie wie, kim są i skąd się wzięli. Zabijają wszystko co żyje bez względu na wiek, płeć i kolor skóry. Jest to książka o ludziach niezłomnych, dążących do celu mimo ran, zmęczenia i innych przeciwności. "


"Późne lato" Johna Crowleya

"Populacja ludzka w świecie odległej przyszłości została zredukowana niemal do zera. Ludzie żyją w małych, odizolowanych grupach. Główny bohater chce odmienić swój los i wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, aby odkryć zapomniane tajemnice.

Najbardziej spektakularna wizja świata po zagładzie od czasów „Kantyczki dla Leibowitza” Waltera M. Millera Jr."

"Dzień tryfidów" Johna Wyndhama

"Osobliwa opowieść o postkatastroficznym świecie - o Wielkiej Brytanii, w której nagle większość populacji została oślepiona, a więc bezbronna wobec krwiożerczych i potrafiących się przemieszczać roślin zwanych tryfidami.

W tym świecie doprawdy jednooki był królem, a egoistyczne ludzkie zachowania i przemoc jeszcze potęgowały upadek cywilizacji. Doskonała powieść, pokazująca jak niewiele nam brakuje do twego, byśmy stali się bezradni wśród naszej wspaniałej techniki... gdy stracimy najcenniejszy ze zmysłów."

"Noc tryfidów" Simona Clarka

"Kontynuacja słynnej powieści Johna Wyndhama "Dzień tryfidów". Mija trzydzieści lat od dnia, gdy krwiożercze rośliny opanowały Ziemię. Nieliczni ludzie, którzy przetrwali, żyją w małych koloniach. Nagle świat ogarniają tajemnicze ciemności. Szanse ludzi i roślin stają się znów wyrównane. I wtedy tryfidy przestępują do ataku."

"Schron" M. P. Jabłońskiego

"Leżał bezbronny, pozbawiony nadziei i czekał na śmierć. I wtedy stała się jeszcze jedna niezwykła rzecz – metalowa płyta, o którą wpółleżąc opierał się, bezszelestnie się rozsunęła. Mimo zupełnego wyczerpania myśliwy stanął na nogi. Naprzeciwko siebie, w nieprawdopodobnie silnym świetle, dostrzegł kilku ludzi podobnych do niego. Zrozumiał wówczas, że jego prośba została wysłuchana i spełniona: umarł i trafił do Raju. Postąpił krok naprzód. Drzwi zamknęły się za nim, a jeden z nieznajomych, spowity w błyszczący strój, dotknął jego ramienia..."

"Prawda półostateczna" Philipa K.Dicka

"Jest rok 2025. Prawie cała ludzkość żyje w podziemnych osadach zbudowanych podczas III wojny światowej, i trudni się wytwarzaniem skomplikowanych robotów walczących na wszystkich frontach. Nikt nie wie, że wojna skończyła się dziesięć lat wcześniej. Na utrzymaniu takiego stanu rzeczy zależy Yansowcom, elicie ludzkości, która rządzi światem poprzez prezydenta Talbota Yansa, będącego produktem ich płodnej wyobraźni.

Joseph Adams jest Yansowcem. Przychodzi jednak dzień, kiedy jego szef i najlepszy przyjaciel zostaje zamordowany w najbardziej tajemniczy i wyrafinowany sposób. Czy jest już za późno, by działać? "

"Ostatni brzeg" Shute'a Nevila

"Po zakończeniu wojny nuklearnej, która całkowicie unicestwiła Europę oraz obie Ameryki, na Ziemi pozostało niewiele miejsc zamieszkanych przez ludzi. Jednym z nich są okolice Melbourne w Australii, gdzie od północy zbliża się zabójcze promieniowanie. Zagłada jest nieuchronna. Na tle konającego świata rozgrywa się jednak wielka, ostatnia miłość dowódcy amerykańskiego okrętu podwodnego oraz pięknej Australijki."

"Wielkie solo Antona L" Herberta Rosendorfera

"Każdy z nas słyszał z pewnością o tajemnicach Trójkąta Bermudzkiego, który w czasach popularności Dänikena elektryzował społeczeństwo za sprawą niewyjaśnionych zniknięć załóg statków i innych niesamowitości. Teraz wyobraźmy sobie, że Trójkąt rozszerzył zasięg i "zniknął" wszystkie duszyczki na Ziemi, oprócz tytułowego bohatera, który nie dość, że nie wyróżnia się in plus z reszty społeczeństwa, to, wręcz przeciwnie, jest człowiekiem raczej życiowo przegranym i gnębionym niezrozumiałymi, przynajmniej dla mnie, fobiami. Tak zatem Anton L., austriacki urzędnik skarbowy, zostaje jedynym mieszkańcem naszej planety."

"W kraju rzeczy ostatnich" Paula Austera

"Relacja Anny Blume z odrealnionego miasta-państwa gdzieś z początków przyszłego tysiąclecia wprowadza nas w koszmar fizycznego i duchowego upodlenia, beznadziejności. "Luksusem" jest możliwość zaplanowania własnej śmierci. Elektrowniami miasta są krematoria zwłok ludzi zmarłych z głodu i wycieńczenia; surowcem energetycznym tej skazanej na zagładę społeczności są także ludzkie ekskrementy; zbierający je "fekaliści" mają status urzędników państwowych. Annie udaje się utrzymać przy życiu i zachować godność dzięki wierze w wartość i moc słowa."

"Nowy Wspaniały Świat" Aldousa Huxley'a

"Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą.

W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej "ery Forda") obywatele Republiki Świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten "wspaniały świat", w którym dominują seks, prymitywne rozrywki i narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią...?"

"Listonosz"/ "Wysłannik przyszlości" Davida Brina

"Był ocalałym z katastrofy wędrowcem, który wymieniał opowieści na prowiant i schronienie w okrutnym świecie po straszliwej wojnie. Pewnego mrocznego dnia dotknęło go zrządzenie losu. Pożyczył sobie kurtkę dawno zmarłego pocztowca, by schronić się przed zimnem. Stary, wytarty strój nadal miał moc jako symbol nadziei. Przyodziany w tę kurtkę zaczął snuć swą najwspanialszą opowieść o odradzającej się ojczyźnie.

Powieść Davida Brina jest historią o kłamstwie, które stało się najpotężniejszą prawdą, jest dramatyczną sagą o człowieku, który przebudził ducha Ameryki, posiłkując się mocą marzenia."

"Droga do wieczności" Jacka McDevitta

"W odległej przyszłości, w której żyje Chaka Milana, technologiczne cuda dwudziestego stulecia są zaledwie mitem. Mieszkańcy Ilyrii nie znają osiągnięć poprzedniej cywilizacji. Brat Chaki, Arin, przed laty towarzyszył słynnemu uczonemu Karikowi Endine'owi w poszukiwaniach legendarnej Przystani - starożytnej fortecy, w której podobno ukryto wiedzę starego świata. Wyprawa zakończyła się klęską, tylko Karik ocalał i wrócił z wieścią, że Przystań nie istnieje. Zaraz potem zamieszkał na odludziu, wkrótce zaś w tajemniczych okolicznościach odebrał sobie życie. Czyżby coś ukrywał, czyżby zależało mu na tym, by nikt nie poznał jego tajemnicy? Chaka postanawia zorganizować drugą ekspedycję do Przystani, by ostatecznie rozwiązać zagadkę i poznać prawdę o śmierci brata."

"Oryks i Derkacz" Margaret Atwood

"Bohater opłakuje w samotności stratę ukochanej Oryks i najlepszego przyjaciela, Derkacza. Dlaczego świat się rozpadł, a przeżyły tylko zielonookie dzieci Derkacza? Żeby zrozumieć, musi udać się w podwójną podróż: we własną przeszłość oraz do supernowoczesnej kopuły, gdzie zrodziła się zagłada. Potrójny dramat - nierówności społeczne, rozwój techniki genetycznej, zmiana klimatu - musiał zaowocować apokalipsą. "

"Ogród czasu" J.G. Ballarda

"Jesteśmy na atolu Eniwetok, opuszczonym amerykańskim poligonie termonuklearnym. Błąka się po nim mężczyzna szukający kontaktu ze swoimi zmarłymi bliskimi, a może uciekający od nich w śmierć. Ballard z niesłychanym wyczuciem tworzy atmosferę fantasmagorii. Nie przesadza (co przytrafiłoby się w tym momencie prawie każdemu tzw. poważnemu literatowi), niezwykle sprawnie balansuje na granicy rzeczywistości. Wprowadza nas w stan umysłu głównego bohatera w sposób, z którym już później się nie spotkałem. Świat zewnętrzny staje się opisem kosmosu wewnętrznego bohatera. Realne sytuacje migoczą gdzieś w okolicach delikatnego koszmaru i przeraźliwej groteski."

"Oblicza wód" Roberta Silverberga

"Na wodnej planecie istnieje kilka zamieszkałych przez ludzi wysp. Na jednej z nich Lawler wyrusza na wyprawę ku legendarnym obliczom wód. Na morzu spotykają go niesamowite przygody oraz nawiązuje romans z Sundirą, która przez całe życie podróżowała z wyspy na wyspę."

"Zatopiony świat" Jamesa Grahama Ballarda

"Bohaterowie Ballarda nie mają złudzeń co do przyszłości. Po latach walki o zachowanie dawnego stylu życia, rezygnują, postanawiają przystosować się do nowych warunków, choćby miało to oznaczać dla nich nieuchronną zagładę. Trudno zgodzić się z tego typu postawą, ale nie można jej negować, bowiem świat opisany w powieści Ballarda może stać się niedługo naszą rzeczywistością."

"Cień kata" Gene'a Wolfe'a

"Słońce gaśnie. Mroczny, chylący się ku upadkowi świat walczy o przetrwanie. Główny bohater, Severian, czeladnik w znienawidzonym powszechnie bractwie katów, łamie złożoną swej konfraterni przysięgę, popełniając czyn straszliwy - okazuje miłosierdzie skazańcowi. Za karę zostaje wygnany do odległego miasta. Odziany w kruczoczarny płaszcz, z ogromnym katowskim mieczem na ramieniu, wyrusza w długą, niebezpieczną podróż."

"Głód" Grahama Mastertona

"Powieść ukazuje wstrząsający obraz Stanów Zjednoczonych, które zaatakowane zostają przez tajemniczy wirus niszczący uprawy zboża. W przerażającym, apokaliptycznym krajobrazie ginącej z głodu Ameryki poruszają się bohaterowie powieści. Ich losy stają się pretekstem do pokazania wstrząsającego opisu najnikczemniejszych ludzkich zachowań. W obliczu nieuchronnej zagłady ludzie tracą wszelkie hamulce moralne, oprócz zwykłych "chorób" toczących społeczeństwo amerykańskie - wszechwładnej przemocy, obłudy i korupcji - coraz powszechniejsze stają się wyuzdane praktyki seksualne i kanibalizm."

"Wodny świat" Allana Maxa Collinsa

"W przyszłości nastąpi ocieplenie klimatu. Stopią się lodowce. Ziemia zatonie. I zostanie tylko... Wodny Świat.

Ci, którzy przeżyli, stracili wszelką nadzieję. Mieszkają na prymitywnych łodziach i tratwach, dookoła mając tylko bezkresne morze, na którym grasują piraci. Żyją w świecie, w którym panuje jedynie nicość... i szaleństwo. Ale wszyscy słyszeli, że gdzieś, daleko, istnieje ostatni skrawek żyznej suchej ziemi, stałego lądu. I tylko jeden człowiek może go odnaleźć. "

"Nieśmiertelni" Henry'ego Kuttnera

"Skostniałe społeczeństwo osadników z Ziemi, którzy przetrwali katastrofę atomową na macierzystej planecie, zamieszkuje podmorskie Twierdze na Wenus. Rządzi nimi rasa nieśmiertelnych mutantów.

Bohater - wiedziony nieposkromioną ambicją - walczy o wyprowadzenie ludzi na powierzchnię planety i w kosmos..."

"Śmierć trawy" Johna Christophera

"Powieść z pogranicza science-fiction i powieści katastroficznej. Tajemniczy wirus powoduje zagładę wszelkich traw. W spustoszonym świecie garstka ocalałych ludzi walczy o przetrwanie... "

"Siwobrody" Briana Aldissa

"Zabawy z bronią atomową na orbicie okołoziemskiej kończą się Wypadkiem. Ziemia zostaje napromieniowana. Efektem jest bezpłodność wielu ssaków, w tym... człowieka. Padają rządy, wybucha anarchia, toczą się wojny o każde narodzone po Wypadku dziecko, choćby najbardziej zdeformowane.

Mijają lata, ludzkość topnieje w oczach, starzejąc się. Czy istnieje jakaś nadzieja dla naszego gatunku? "

"Wieczna Wolność" Joe'go Haldemana

"William Mandella, weteran "wiecznej wojny", od dawna osiadł na planecie wydzielonej dla takich jak on. Ożenił się, ma dwoje dzieci i zarabia na życie w tym pokrytym śniegiem świecie, łowiąc pod lodem i nauczając fizyki. Jednakże Mandella, jego rodzina i jego styl życia stały się przeżytkiem. W wyniku ewolucji mieszkańcy Ziemi wytworzyli jedną zbiorową świadomość nazywaną Człowiekiem i przejęli kontrolę nad nową ojczyzną Mandelli. Jej mieszkańcy uważani są za niebezpiecznych ze względu na swą niezależność, jednakże zapewnia się im bezpieczeństwo, chroniąc zróżnicowaną pulę genów. Taka egzystencja nie odpowiada Mandelli i jego kolegom-żołnierzom. Podejmując ryzykowną grę, porywają kosmolot i ruszają w próżnię, by dać początek nowej ludzkiej rasie. Wtedy sprawy przybierają nieoczekiwany obrót."

"Długa noc zimowa" Elizabeth Hand

"Atomowe środki wybuchowe i bomby wirusowe gmatwają strukturę genetyczną i tworzą dziwną odmianę istot ludzkich. W ruinach Miasta Drzew walczy o przetrwanie osobliwa, nowa cywilizacja, sklecona z pozostałości po starej ludzkości. Na tym tle rozgrywa się apokaliptyczna opowieść o miłości i śmierci w zgliszczach skazanego na zagładę świata... "

"Galapagos" Kurta Vonneguta

"Autor snuje, wydawać by się mogło, bardzo nieprawdopodobną opowieść o przyszłości ludzkości, która w wyniku splotu różnych zdarzeń, niestety, albo raczej na szczęście, nie przetrwa zbyt długo w dzisiejszej postaci.

Ludzkość za milion lat wywodzić się będzie od garstki rozbitków osiadłych w archipelagu wysp Galapagos, a ewolucja i prawo doboru naturalnego (jak na Galapagos przystało) spowoduje, że ich potomkowie za milion lat będą w niewielkim stopniu przypominać współczesnego homo sapiens."

"Krucjata Destrukcja" Jerry'ego Aherna

"Po konflikcie nuklearnym, w którym zginęły miliony ludzi, a Stany Zjednoczone stały się tylko wspomnieniem, John Rourke - superagent wywiadu amerykańskiego – przechodzi ostateczny test. Paramilitarne oddziały, uzbrojeni bandyci oraz niekończąca się rzeka uciekinierów utrudniają mu to bardziej, niżby sobie tego życzył."

"Przedświt" Yarbro Chelsea Quinna

„Ostrożnie, z uwagą poruszała się wśród fetoru rozmemłanych i ograbionych trupów. Nie przeżyłaby swoich 26 lat, gdyby była lekkomyślna. Podążając na wschód, dotarła po zmroku do Chico - a raczej tego, co z miasta zostało. Piraci zemścili się tu na nielicznych pozostałych mieszkańcach. Wiatr kołysał trupami straszliwie okaleczonych mężczyzn, powieszonych za nogi na latarniach. Były tam również kobiety. Jedna z nich jeszcze żyła. Jej nagie zmaltretowane ciało zwisało z połamanej tablicy ogłoszeń...”

"Wiadro powietrza" Fritza Leibera

"Opowiadznie ciekawe ze względu na przedstawioną wizję postapokaliptyczną - otóż zagłada wywołana została przejściem niezwykle masywnego, ciemnego obiektu przez Układ Słoneczny. Ziemia została skutkiem tego wyrwana z orbity i podąża w czarną pustkę przestrzeni kosmicznej. Oddalenie się od Słońca spowodowało oziębienie się powierzchni do temperatur bliskich absolutnego zera, skutkiem czego zestaliła się nie tylko atmosferyczna woda, ale też większość gazów pokrywa Ziemię grubą zamarzniętą warstwą. W zaimprowizowanym schronie mieszka bohater i jego rodzina - prawdopodobnie ostatni ludzie na Ziemi."

"Poczwarki" Johna Wyndhama

"W postnuklearnym świecie społeczeństwo poniesione religijnym zapałem usiłuje wytępić noszących ślady mutacji popromiennych, jako znak Szatana."

"Fermi i mróz" Frederka Pohla

"Wojna atomowa oczami naukowca z programu SETI, który dzięki pewnemu pilotowi zdobywa przepustkę ze skazanej na zagładę Ameryki do być może ostatniego na Ziemi miejsca zdatnego do życia - Islandii. Ale wkrótce opad radioaktywny dociera też tam, a chmury popiołu zakrywają niebo. Zapada mrok... Rozpoczyna się walka o przetrwanie..."

"Głowa Kasandry" Marka Baranieckiego

"Bohaterem powieści jest Teodor Hornic - ranger i człowiek o bardzo szczególnej profesji. Zajmuje się on unieszkodliwianiem rakiet atomowych w silosach, długo po zakończeniu wojny, ponieważ zwichrowane systemy startowe nadal grożą odpalaniem śmiercionośnych ładunków w losowo wybrane miejsca globu. Jednocześnie Hornic posiada jeszcze dwie rzeczy: swojego białego wieloryba w postaci Kasandry, rzekomo najpotężniejszej głowicy bojowej kiedykolwiek zbudowanej przez człowieka, oraz... szczególną rolę do odegrania w historii ludzkosci. W tle zaś postnuklearne równiny i ocaleńcy, których opad radioaktywny zmusza do migracji do ostatniego miejsca dającego nadzieje na przetrwanie - Dachu Świata."

"Laboratorium nr 8" Marcina Wolskiego

"Ziemia wiele wieków w przyszłości, kiedy światem, a zatem również zdegenerowanymi resztkami ludzkości rządzą potomkowie ewolucyjni szczurów. Sytuacja jednak zmienia się diametralnie, gdy archeologowie odkopują hibernatusów - oddział ludzkich najemników z końca XX wieku. Zaś wkrótce potem na arenę wkracza kolejny gracz..."

"Ziemia Ozyrysa" Wolfganga Jeschke

"Opowiadanie opublikowane m.in. w "Fantastyce" z kwietnia 1983. Ciekawa wizja podróży przez Afrykę, która uniknęła losu zgotowanego cywilizacji białego człowieka przez militarną i nuklearną konfrontację superpotęg. A osią akcji są Piramidy - i wyjaśnienie tajemnicy pochodzenia rytuału mumifikacji."

"Powrót do domu" Iana Watsona

"Po militarno-nuklearnej konfrontacji USA składa sie z kilkunastu milionów pozbawionych środków do życia ludzi - ofiar tajnej broni Rosjan, "bomby socjalistycznej", niszczącej wszelkie wytwory działalności ludzkiej. Jest to broń humanitarna, gdyż nie zabija ludzi - pozwala to uczynić zimnu i głodowi. Ale w wypalonym bombami neutronowymi ZSRR znajduję się całe mnóstwo bogactwa i nikomu, kto został by , aby go pilnować. Trzeba tylko przeprawić się przez Pacyfik..."

"Model drugi" Phillipa K. Dicka

"Opowiadanie, którego akcja dzieje się na Ziemi w czasie III Wojny Światowej. Ataki nuklearne Rosjan zmusiły Amerykanów do ewakuacji do baz księżycowych. Na Ziemi pozostały jedynie rozproszone oddziały wojsk, a jedynym, co można było przedsięwziąć przeciw najeźdźcom były sporadycznie wystrzeliwane pociski odwetowe. Amerykańscy naukowcy wymyślają jednak nową broń, "Szczęki" - autonomiczne roboty zdolne walczyć z Rosjanami wśród pokrytych radioaktywnym pyłem ruin. Szale równowagi odwracają się..."

"Mgła" Stephena Kinga

"Gdy nadchodzi mgła, nic juz nie jest takie samo. Straszliwe, pająkowate potwory czyhają na nieostrożnych. A nawet, gdy uda Wam się dostać do samochodu, nie wiadomo, dokąd jechać - i czy mgła się kiedykolwiek rozwieje. Dość ciekawe spojrzenie na postapokalipsę, rzekłbym, oddolne - z punktu widzenia ludzi, którzy postawieni są w ekstremalnej sytuacji z praktycznie zerową wiedzą o niej."

"Bastion" Stephena Kinga

"Powieść w której w wyniku wypadku w wojskowym ośrodku wirologicznym uwolniony został wirus supergrypy. Rezultatem tego była epidemia, której ofiara padło 99% mieszkańców globu. Ocaleni z apokalipsy zbierają się w Nevadzie, gdzie powstają dwie społeczności - mającą być zaczątkiem nowego ładu Wolną Strefę Boulder, oraz Las Vegas, w którym skupiają się złoczyńcy pod wodzą diabolicznego Flagga."

"Zapach szkła Andrzeja Ziemiańskiego

"Ten zapach skaleczy cię na dobre...
Wiele jest tajemnic w naszej, zdawałoby się, czytelnej rzeczywistości. Andrzej Ziemiański to specjalista w ich rozwiązywaniu. Jego świat istnieje w kilku wymiarach i czasach. Broń, twardzi faceci, wędrówki po podziemnych korytarzach i ulicach Wrocławia tworzą niepowtarzalny, charakterystyczny klimat prozy tego autora.”

"Metro 2033 Dmitry Glukhovskiego

"Słońce na twarzy, świeże powietrze w płucach, trawa pod stopami... Słyszałem o takich rzeczach. Żyję w świecie bez nich, w świecie pod ziemią. Nie pamiętam życia sprzed wybuchu. Byłem chłopcem, kiedy mnie ocalili. Czy te rzeczy mogą wrócić ? Taką mam nadzieję. Lecz teraz... Jedyne, czego się boję, to przyszłość.”

"Metro 2034 Dmitry Glukhovskiego

"Żyję w świecie, w którym nie ma jutra. Nie ma w nim miejsca na marzenia, plany, nadzieje... Uczucia ustępują tu instynktom, a najważniejszy z nich każe przeżyć. Za wszelką cenę przeżyć.”blog comments powered by Disqus