Recenzja dodatku do systemu Neuroshima - "Nowy Jork"

Autor: Behir
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
1 marca 2012

„Nowy Jork” to najnowszy, dziewiętnasty już dodatek do gry fabularnej Neuroshima. Jako trzeci, po „Detroit” i „Miami”, nationbook (jeśli tak można nazwać podręczniki opisujące miejsca znane z neuroshimowego świata) daje nam szeroki ogląd na, jak sam tytuł sugeruje, Nowy Jork. Lecz nie stan, a samą metropolię, zwaną tu Nadgniłym Jabłkiem.

Podręcznik wydano w charakterystyczny dla linii sposób. Miękka oprawa, format B5, czarnobiałe wnętrze, bordiura przypominająca taśmę policyjną. Okładka ukazuje nam fragment miasta widziany zapewne z ruiny któregoś z wieżowców, cały w szarościach. Z widokiem tym kontrastuje postać widoczna na pierwszym planie, czyli mężczyzna należący do nowojorskiej policji (chociaż z policją łączy go zaledwie odznaka, pałka policyjna i tarcza z napisem „NYPD”). À propos okładki – ilustracje są w większości niezłe i jest ich całkiem sporo.

Treść, czyli najważniejsza część każdego dodatku, napisana została w stylu typowym dla Neuroshimy. Zamiast suchego, w zasadzie bezosobowego stylu i obiektywnych opisów lokacji, dostajemy narracjię prowadzoną przez kogoś z wewnątrz settingu. Tym razem przez podręcznik prowadzi nas rodowity nowojorczyk, pokazujący miasto komuś, kto dopiero do niego przybył i konfrontujący powszechnie znaną propagandę z rzeczywistością. Jak zwykle całość jest przyjemna w odbiorze, jeśli czytelnik nie odczuwa wstrętu do sporej ilości przekleństw i kolokwializmów. W tekście znaleźć można pewną liczbę literówek i błędów językowych, jednak nie utrudnia do zbytnio lektury i odbioru dodatku.

„Nowy Jork”podzielono na cztery rozdziały, z czego pierwszy i ostatni są zdecydowanie krótsze, liczą sobie odpowiednio 4 i 7 stron. Sekcje podręcznika zostały zatytułowane następująco: „Witamy w Ameryce”, „Collinsowo”, „Enklawy” i „Tajemnice Nowego Jorku”. Na końcu załączona jest też mapa miasta.

„Witamy w Ameryce”stanowi swoisty wstęp do podręcznika. Opisano w nim możliwości dotarcia do miasta oraz najważniejsze elementy tworzące klimat tego miejsca. Po lekturze tej części posiadamy podstawowe informacje na temat krajobrazu, ekonomii, zasiedlenia i sprawowania władzy w mieście.

Natomiast drugi rozdział, „Collinsowo”, stanowi kompendium wiedzy na temat organizacji Imperium Stalowego Orła. Znajdziemy tu na przykład dane na temat podziału na strefy (siłę wpływów w danym miejscu) oraz prawodawstwie wraz z przewidzianymi karami. Opisano tu szczegółowo wszystkie siły działające w Nowym Jorku, czyli armię, departamenty policji oraz gildie wraz z możliwością dołączenia i przykładowymi zleceniami, jakie można od danej organizacji otrzymać. Mistrz Gry, który do tej pory zastanawiał się, jak to wszystko tak naprawdę wygląda, dostaje do ręki potężne narzędzie, dzięki któremu może odwzorować autorską wizję Nadgniłego Jabłka ze wszystkimi zawirowaniami politycznymi i walką o władzę. Odrobinę poskąpiono informacji o Prowincjach (czyli terenów należących do Nowego Jorku poza samym miastem), natomiast przykładowe lokacje dają ogólny pogląd na to, jak owe miejsca mogą wyglądać. Rozdział zamyka kilka stron na temat Obrońców, czyli organizacji (a w zasadzie to porozrzucanych grup określanych jedną nazwą) niezadowolonych z postępowania Prezydenta do tego stopnia, że postanowili sprzeciwić się zbrojnie. Informacje zawarte w tej części rozdziału pozwalają na ukazanie Obrońców zarówno jako adwersarzy, jak też sojuszników graczy. Interesujące są także dwie dodatkowe profesje, które można tu znaleźć (Przemytnik i Obrońca), bo związane są one bardzo mocno z lokacją. Ciekawy jest też pomysł szkolenia rekruckiego, które pozwala kosztem spędzonego czasu i zdanego testu zdobyć istotne dla armii umiejętności bez konieczności wydawania na to punktów doświadczenia.

Trzeci i zarazem najdłuższy rozdział zatytułowany jest „Enklawy”. To właśnie w nim opisano najważniejsze miejsca w Nowym Jorku. Z lektury wyniesiemy informacje na temat siedzib organizacji rządowych, gildii, sił zbrojnych i innych ważnych lokacji. Dla każdej enklawy przewidziano szereg misji, część z nich zawiera także opisy szkoleń, jakie w konkretnych placówkach można odebrać. Ten rozdział jest prawdziwą kopalnią pomysłów na przygody. Znajdziemy tam masę fajnych patentów, skomplikowaną sytuację polityczną skonfliktowanych enklaw i ogromną liczbę ciekawostek związanych z każdym miejscem. A że co kilka stron autorzy przypominają, że enklaw jest dużo więcej, mając opis tak wielu z nich i widząc ich różnorodność, nie musimy się martwić, że nasz własny pomysł nie będzie tu pasował.

Ostatni rozdział, „Tajemnice Nowego Jorku”, przeznaczony jest dla Mistrza Gry. Informacje w nim przedstawione pozwalają na stworzenie całych kampanii dookoła każdego z motywów. Dowiadujemy się bowiem kto, jak, po co i dlaczego coś robi. Poznajemy ukryte frakcje, mamy wgląd w tajne programy rządowe i odkrywamy pochodzenie nowych Szczelin.

Podsumowując, „Nowy Jork” to sprawnie napisany nationbook. Służyć może zarówno jako inspiracja do wielu przygód, źródło pomysłów na masę postaci, a także (i do tego właśnie został stworzony) przewodnik po tym mieście, a także społeczeństwie jego mieszkańców. Polecić go można każdemu, kto chce grać kimś z Nowego Jorku albo prowadzić w tym miejscu.

Dziękujemy wydawnictwu Portal za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Neuroshima: Nowy Jork

Wydawnictwo: Wydawnictwo Portal
Wydanie polskie: 2012


blog comments powered by Disqus