Recenzja dodatku "Prawo i Sprawiedliwość" do systemu Neuroshima

Autor: Fifers, Od chleba
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
28 grudnia 2011

Kiedy spragnieni nowych pomysłów na to, jak ubarwić i tak kolorowy świat Neuroshimy, dorwaliśmy ten dodatek, pierwszym co zrobiliśmy było puszczenie salwy śmiechu. Wszystko za sprawą dość oryginalnego tytułu – „Prawo i Sprawiedliwość”. Poza nim nie zabrakło też typowego dla podręczników tego systemu poczucia humoru zawartego w opisach świata, postaci czy też sztuczek. Z początku nawet wydawało nam się, że wprowadzenie  pojęcia prawa w bardziej dosadnym tego słowowa znaczeniu będzie jednak wykonalnie w Zasranych Stanach.

Jak wiadomo, postapokaliptyczne USA jest miejscem, w którym życie człowieka jest warte mniej niż para wygodnych butów. Mimo to znajdą się ludzie, którzy staną w obronie niewinnych i uciśnionych. Ten podręcznik jest właśnie dla takich osób. Szeryf, łowca nagród czy śledczy znajdą w nim przydatne wskazówki i sztuczki, pozwalające lepiej odgrywać postać i ułatwiające egzekwowanie prawa na tej zapomnianej przez Boga ziemi. Na dokładkę dostaje kilka nowych pochodzeń i profesji idealnych dla naszych żądnych sprawiedliwości sędziów.  Każda daje nam unikalne możliwości tępienia hołoty i frajerstwa – jak chociażby z pozoru dzielni i prawi Rangersi z Teksasu czy oddana swojemu Panu Gwardia Szlachecka z Federacji Appalachów.  

Jak zwykle możemy liczyć na czarno-białe, aczkolwiek przyjemne dla oka grafiki, które nie ustępują jakością i melancholią postapokaliptyczną podręcznikowi gracza.

Głównie jednak podręcznik jest skierowany do mistrzów gry. Znajdą tu dużo pomysłów na to, jak sobie radzić z nieznośnymi graczami, którym wydaje się, że mogą robić co tylko dusza zapragnie nie ponosząc żadnych konsekwencji. „Prawo i sprawiedliwość” daje też szansę na wzbogacenie małych mieścin o szereg praw i zasad, dzięki którym zapadną w pamięć graczom. MG znajdzie tu także wiele pomysłów na poprowadzenie sesji swoim przeciwko zdeprawowanej części tego świata.

W podręczniku uwiera trochę masa błędów gramatycznych, które odrobinę przeszkadzają w czytaniu.

Podsumowując, autorzy mile nas zaskoczyli pokazując, że do świata Neuroshimy można wprowadzić elementy, na które sami byśmy nie wpadli.

Dodatek „Prawo i Sprawiedliwość” można nabyć za niezbyt okrągłą sumę 16 zł, czyli bardzo rozsądną, jak na warunki naszego rynku, cenę.

 

 

Dziękujemy wydawnictwu Portal za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Neuroshima: Prawo i Sprawiedliwość

Wydawnictwo: Wydawnictwo Portal
Miejsce wydania: Polska
Wydanie polskie: 2011
Cena z okładki: 16,00zł


blog comments powered by Disqus